среда, 4. септембар 2013.

CVEKLA

KUVANJEM CVEKLA GUBI DOSTA MINERALA, PA JE NAJBOLJE JESTI JE U SIROVOM STANJU. DA BISTE POJAČALI NJEN UKUS MOŽETE JE KOMBINOVATI SA ŠARGAREPOM I JABUKOM I ZAČINITI LIMUNOM



CVEKLA SE ČESTO KORISTI U KUHINJAMA ŠIROM SVETA. NAJČEŠĆE SE JEDE KAO SALATA, MADA JE SVE ČEŠĆE IMA I U SOSEVIMA, ČORBAMA, I DRUGIM JELIMA. PREPOZNATLJIVA JE PO JAKOJ CRVENOJ BOJI KOJA JE NEKADA BILA IDEALNA ZA GLAZURE NA TORTAMA I KOLAČIMA.

* OVO POVRĆE OD DAVNINA VAŽI ZA VEOMA LEKOVITO I ZDRAVO. CVEKLA JE BOGATA MINERALIMA, PRE SVEGA GVOŽĐEM, KALCIJUMOM, BROMOM, FOSFOROM, KALIJUMOM, JODOM, SUMPOROM, MAGNEZIJUMOM. OBILIJE I VITAMINOM C I VITAMINIMA B GRUPE.

* CVEKLA SADRŽI VEOMA MALO KALORIJA – SAMO 100 G SIROVE CVEKLE SADRŽI 45 KALORIJA – ZATO SPADA U DIJETALNE NAMIRNICE I VRLO ČESTO SE PREPORUČUJE U DIJETAMA, POSEBNO SOK OD CVEKLE KOJI JE VEOMA DOBAR ZA IMUNITET.

* ZA NJENA LEKOVITA SVOJSTVA ZNALI SU JOŠ I ANTIČKI NARODI. NAJČEŠĆE SE PREPORUČUJE ZA LEČENJE PRITISKA, ANEMIJE, ŽELUCA, ŽUČI, MALARIJE, RAZNIH UPALA…

* CVEKLA JE POZNATA I KAO ANTIOKSIDANS – JAKO JE DOBAR ČISTAČ ORGANIZMA I VEOMA EFEKTNA U BORBI PROTIV STARENJA.

* KUVANJEM CVEKLA GUBI DOSTA MINERALA I ZATO STRUČNJACI ČESTO ISTIČU DA JE NAJBOLJE JESTI JE U SIROVOM STANJU, A AKO ŽELITE DA POJAČATE UKUS MOŽETE JE KOMBINOVATI SA ŠARGAREPOM I JABUKOM I ZAČINITI LIMUNOM.

RECEPTI:

1. OPERETE CVEKLU, OLJUSTITE I ZATIM IZRENDATE NA SECKU NA TANKE STAPICE!

POSOLITI, DODATI IZGNJECENI BELI LUK, MALO MASLINOVOG ULJA I SIRCETA RAZBLAZENOG.

DOBRO IZMESATI I JESTI UZ SIRA, ODLICNO IDE, A MOZETE I KAO SALATU UZ JELO!

2. MOZETE JE OPRATI, OCISTITI I ISECI NA TANKE KRUGOVE, POSOLITI I TAKO JESTI UZ NEKI MLECNI PROIZVOD ILI KAO DODATAK JELU!

3. OPRATI DOBRO CVEKLE JEDNAKE VELIČINE, UMOTATI U FOLIJU I ISPEĆI U RERNI.PEČENU OLJUŠTITI, ISKRIŽATI NA KOLUTOVE, ZAČINITI MASLINOVIM ULJEM, LIMUNOM, BELIM LUKOM. PEČI U ZAVISNOSTI OD VELIČINE CVEKLE, OD POLA SATA DO SAT.

Tri tibetanska recepta za zdravlje srca i dugovečnost

Tibetanska medicina spada u najstarije na svetu. U lečenju se pre svega oslanja na bogatu biljnu apoteku. Lekovi smišljeni u drevnoj tibetanskoj kulturi ponekad sadrže i više od stotinu sastojaka. Ipak, tibetanski recepti koje ćemo ovde navesti sadrže samo nekoliko uobičajenih sastojaka, poput belog luka, limuna, đumbira i meda. Ovi lekovi služe za čišćenje krvnih sudova, opuštanje i pomlađivanje organizma.

Tibetanski napitak za zdravlje srca i krvnih sudova

Napitak služi za postupno čišćenje krvnih sudova od masnih naslaga i za prevenciju od srčanog i moždanog udara. Takođe sprečava nastanak tumora, poboljšava vid i podmlađuje organizam.

Sastojci
  • 1 kg (po mogućstvu organski uzgojenog) limuna
  • 300 grama belog luka
Priprema

Sameljite limun (zajedno s korom) i beli luk. Smesu stavite u 1,5 l kipuće vode i u poklopljenoj posudi kuvajte na laganoj vatri tačno 15 minuta. Ohlađeni napitak naspite u staklenu teglu i zatvorite je poklopcem. Napitak uzimajte natašte, u periodu od 25 dana, po pola dcl na dan. Nakon toga napravite pauzu od 10 dana, pa ponovite postupak. U cilju preventive, možete sprovesto ovaj postupak jednom do dvaput godišnje, svakih šest meseci. U cilju lečenja, sprovodite ga do poboljšanja zdravstvenog stanja, uz obavezno poštovanje protokola od 10 dana pauze.
Tibetanski čaj za opuštanje

Ovaj napitak služi za opuštanje i ublažavanje stresa, a tradicionalno se veruje da produžava životni vek.

Sastojci
  • 5 g narendanog đumbira
  • 2 pune kašike soka limuna
  • 2 pune kašike meda
  • prstohvat ljute paprike
  • prstohvat anisa
Priprema

Skuvajte dve litre vode i ostavite je da ključa pet minuta. U ohlađenu vodu dodajte narendani đumbir, sok od limuna, dve pune kašike meda, prstohvat ljute papričice i anisa. Čaj možete pijuckati tokom dana ili piti jednu šoljicu pre svakog obroka. Navedena količina čaja predviđena je za tri ili četiri osobe.

Tibetanski eliksir za pomlađivanje organizma

Ova mešavina belog luka, meda i limuna u tibetanskoj medicini poznata je kao prirodni eliksir koji uspešno usporava proces starenja.

Sastojci
  • 10 glavica belog luka
  • sok od 10 limuna
  • 1 kg meda
Priprema

Sitno naseckajte 10 glavica belog luka i pomešajte ih s jednim kilogramom meda i sokom od 10 limuna. Smesu ulijte u staklenu teglu, poklopite i ostavite je da stoji osam do deset dana. Nakon toga, uzimajte po kašičicu ovog prirodnog eliksira dvaput na dan, ujutro natašte i uveče pre poslednjeg obroka.
Zašto su ovi recepti toliko delotvorni?

Ovi recepti sadrže tri najbolja sastojka - med, limun i beli luk. Svaki od njih ima višestruke dobrobiti za zdravlje.

Beli luk

Beli luk štiti krvne sudove, snižava krvni pritisak i nivo holesterola u krvi i smanjuje rizik od srčanih i moždanih udara. Između ostalog, koristan je u prevenciji tumora, a štiti i od mnogih hroničnih bolesti. Ublažava prehladu i grip, uništava crevne parazite, leči gljivične i bakterijske infekcije, jača imunitet, usporava staranje i otklanja umor i napetost.

Limun

Limun poseduje snažna antioksidativna i antibiotska svojstva. Zahvaljujući vrhunskoj bioefikasnosti - sposobnosti da se u krvi zadrži i do 24 sata - efikasan je u prevenciji tumora i njegovom širenju na okolne organe. Uz ostala blagotvorna svojstva, sprečava nakupljanje holesterola na ćelijama arterija i doprinosi njegovom snižavanju, čime nas štiti od moždanog i srčanog udara. Osim što čuva zdravlje, limun kao snažan antioksidans takođe usporava starenje.

Med

Med je takođe antioksidans koji poseduje i antibiotska svojstva. Štiti organizam od štetnih materija, a ako se uzima u kombinaciji s lekovitim biljem, povećaće njihovo dejstvo.

Iz navedenog, nije teško zaključiti zašto su sastojci poput belog luk, limuna i meda dobitna kombinacija pri lečenju mnogih bolesti i tegoba.

Autor: Silvija Čolić 

Tehnološke navike koje nam crpe energiju


Mejlovi, socijalne mreže, četovi, aktuelnosti i tako tokom 24 sata dnevno, zvuči poznato? Biti informisan i „konektovan“ jeste zabavno, ali isto tako može da vam uzima energiju.
Svetlo sa vašeg laptopa, telefona ili tableta pre spavanja navodi vaše telo da pomisli da je dan i suzbija proizvodnju melatonina, hormona koji nam omogućava dobar san. Istraživanja su pokazala da korištenje računara dva sata pre spavanja, smanjuje nivo melotonina za čak 22 odsto.
Namestite da vam vreme od osam naveče bude potpuno oslobođeno od mejlova, mobilnih telefona i tehnologije. Dva puta sedmično probajte sve poslove završiti do sedam sati uveče, a  sat vremena pre spavanja pogasite svu elektroniku čak i TV, i nemojte ostavljati uređaje da se pune u spavaćoj sobi. Verujte, i najmanji izvor svetlosti sa vašeg mobilnog telefona ili laptopa može da stimuliše vaše nerve i remeti vam san.
U toku dana svaki put kad proveravate mejlove i omiljene web stranice osetite mali nalet dobrog dopamina što može da vas odvede u začarani krug. Nakon nekog vremena ako niste u prilici da proverite računar kad god to želite osetićete tugu, nešto kao ovisnost.
Postavite sami sebi granice kad, koliko i u koje vreme možete biti za računarom i obavezno isključite mogućnost da vam na telefon stižu obaveštenja o primljenim mejlovima.

Nina Topić

Izlečite svoje telo snagom uma


Sigurno ste čuli za moć autosugestije i za to da pozitivno razmišljanje može da nam olakša fizičke bolove. Otrkrivamo vam sve o vezi između tela i uma i donosimo vam jednostavne načine kako da je iskoristite za poboljšanje svakodnevnog života.
Dr Roberta Tims objavila je knjigu pod nazivom „The tapping cure“ u kojoj objašnjava moć tapšanja akupresurnih tačaka na telu. “Sledeći put kad vaz obuzmu negativne emocije uzrokovane lošim mislima potapšajte (pritisnite) ključnu kost”, kaže ona. Tims kaže da postoje mnoge teorije i klinički dokazi koji govore u prilog ovoj neobjašnjivoj metodi, a njeni pacijenti tvrde da je sto odsto delotvorna.

Vruće misli

Može li razmišljanje o seksu olakšati bol? Doktor Majkl Nućiteli, licencirani psiholog iz Njujorka tvrdi da su misli o seksu veoma moćno oružje. U prirodi, seksualne misli oslobađaju beta endorfine kroz celo telo koji su prirodni borci protiv bolova.

Meditacija od osam minuta

Otkako je viđena kao praksa rezervisana samo za Budiste i new-age poklonike postala je i predmet istraživanja nauke. Reč je naravno o meditaciji. Istraživanje koje je sprovela Brita Hezel, psihološkinja Opšte bolnice u Masačusecu pokazalo je da su oni koji su dnevno meditirali po pola sata u toku osam nedelja imali smanjen broj sivih ćelija u delovima mozga povezanim sa pamćenjem, osećaju empatije i stresa, dok oni koji nisu meditirali nisu imali nikakve promene u moždanoj funkciji.
Dag Hanvej tvrdi da je dovoljna meditacija od samo osam minuta dnevno da bismo pomogli svome telu. Kako meditirati pisali smo u članku “Najbolji poklon koji si možete dati – meditacija”.

Mali trenuci sreće

Stručnjaci takođe savetuju da je veoma važno da sami sebi stvorite srećne trenutke, ma koliko mali bili. Radujte se malim stvarima jer se veza između depresije i fizičke bolesti ni u jednom trenutku ne može poreći, a protuteža depresiji je svakako radost. Pronađite sitnice koje vas uveseljavaju, smešni film, čaša vina uz večeru, druženje sa prijateljima ili čitanje. Ne tražite izgovore i nađite vremena za “sitnice koje život znače”, redeći na svome duhovonom, poboljšaćete i svoje fizičko zdravlje.