недеља, 20. октобар 2013.

MANDARINE



Jesen je stigla, a uskoro će i zima pa je potrebno svoj organizam napuniti energijom kako bismo tijekom hladnijih dana održali jak imunitet. Osim uravnotežene prehrane i fizičke aktivnosti, potreban nam je i dovoljan unos svih potrebnih vitamina i minerala, a upravo je voće za to najbolje.Namirnice koje doprinose boljem zdravlju i ljepoti u punom sjaju su citrusi. Kao posljedicu ograničenja vezanih za neke bolesti, dijetetičari iz prehrane bolesnika moraju isključiti namirnice koje nisu primjerene za određeno stanje kako bi se postigla nutritivna ravnoteža. Upravo su limun, naranča, mandarina i sl. vitalne namirnice kojima se postiže mineralno vitaminski optimum.
Sastav mandarina
Mandarina je po svom sastavu vrlo slična naranči. U 100 g mandarine ima 30 mg vitamina C (naranča na istu količinu ima 50 mg C vitamina), a tu su i vitamini B skupine, minerali kalcij, magnezij, cink, pa čak i 160 mg kalija, koji je, između ostalog, zaslužan za dobar rad srca.
Općenito, agrumi imaju vrlo malu energetsku vrijednost - 100 g mandarine imamo samo 34 kcal. Valja naglasiti i obilje vlakana, koja mandarinu svrstavaju u namirnicu povoljnu za poticanje probave.
Najvažnije fitokemikalije mandarine su flavonoidi i terpeni, a žućkasta boja potječe od ksantofila. Mandarina, dakle, u svom sastavu ima beta-karotene, a razgradnjom beta-karotena sisavci sintetiziraju vitamin A, koji je zaslužan za dobar vid i baršunastu kožu.
 
Mandarine mogu smanjiti rizik od raka
Mandarine mogu smanjiti rizik od raka jetre. Naime, znanstvenici na Sveučilištu Kyoto otkrili su da ljudi koji imaju kronični virusni hepatitis mogu smanjiti rizik od razvoja raka jetre ako piju sok od svježe mandarine. U jednogodišnjoj studiji 30 sudionika koji su imali virusni hepatitis konzumiralo je napitak koji sadrži sok mandarine na dnevnoj bazi, te na koncu nisu imali nikakve znakove raka jetre. Za razliku od njih, među 45 sudionika koji nisu pili napitak od mandarine, 8,9 posto razvilo je rak jetre.
Mandarina je izvor i narančastog karotenoida beta-kriptoksantina koji može značajno smanjiti rizik od pojave raka pluća. Studija objavljena u Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention povezala je hranu bogatu kriptoksantinom sa smanjenim rizikom od pojave raka pluća za 37% u pušača.
Limonin iz mandarine još je jedan u nizu vrlo zanimljivih fitonutrijenata koji se lako probavljaju i oslobađaju u probavi. Istraživanje provedeno u australskom istraživačkom institutu CSIRO utvrdilo je da je najjače djelovanje na reduciranje pojave raka usta i grla, a prema istraživanjima moguće ih je smanjiti čak i za 40-50%
Mandarine su dobar izvor vitamina C
Mandarine vam mogu dati i do 80 posto potrebnog dnevnog unosa vitamina C. A vitamin C je višestruko koristan, primjerice u borbi sa slobodnim radikalima. To su molekule s neparnim brojem elektrona koje traže svoj par ''krađom'' elektrona iz stabilnih slobodnih radikala. Ovo uzrokuje lančanu reakciju, tj. prijelaz stabilnih slobodnih radikala u nestabilne, što na kraju može dovesti do tjelesnog oštećenja, kao što su oštećenja proteina i oštećenja DNK. Antioksidansi pomažu spriječiti ovu lančanu reakciju i zaustaviti oštećenja, a to, između ostalog, jača i imunitet.
Mandarine utječu i na kolesterol
Antioksidansi u mandarini mogu sniziti razinu ''lošeg'' kolesterola. To postižu boreći se protiv slobodnih radikala koji oksidiraju kolesterol, pa se on lako nakuplja na stijenkama arterija. Nakuplja li se kolesterol, krv se usporeno kreće u arterijama, što može povećati rizik od visokog krvnog tlaka, moždanog udara, bolesti srca te oboljenja jetre.

Mandarine za bolje pamćenje
Osim toga sastojci mandarine pozitivno djeluju i na kognitivno zdravlje, jer poboljšavaju funkcije mozga i doprinose boljem pamćenju.
Mandarine protiv bubrežnog kamenca i za probavu
Studija objavljena u British Journal of Nutrition utvrdila je da su žene koje su pile 0,5-1L soka od citrusa, imale povećano izlučivanje limunske kiseline i tako reducirale formiranje bubrežnih kamenaca. Konzumiranjem mandarine doprinosi se zdravlju probavnog sustava jer prisutni antioksidanti smanjuju mogućnost infekcije koje uzrokuje bakterija Helicobacter pylori odgovorna za nastajanje čireva i time povećava rizik od pojave raka želuca. Tonik od mandarine potiče rad metabolizma i jetre te tako i olakšava apsorpciju
Mandarine će vam pomoći da izgubite na težini
Mandarine su izvor dijetalnih vlakana, čak 3 g vlakana na 100 g. Redovito uzimanje vlakana pomaže da dulje osjećate sitost. Općenito, djeca i odrasli trebaju uzeti oko 20 g vlakana dnevno. Međutim, možda ćete morati uzeti i više, ovisno o količini kalorija koje konzumirate. Naprimjer muškarci i tinejdžeri će možda morati pojesti oko 30 do 35 g vlakana dnevno. Jedući mandarine zadovoljit će ovu dnevnu potrebu s užitkom.
Mandarine za kožu
Eterična ulja dobivena iz kore mandarine koriste se u kupkama za opuštanje, za otklanjanje nesanice i za oštećenu kožu.
Pored toga, aromatično esencijalno ulje mandarine je prirodan antiseptik, štiti organizam od opasne bakterije Staphylococcus aureus. Esencijalno ulje mandarine doprinosi i ublažavanju bolnih grčeva u dišnom, probavnom i živčanom sustavu. Ulje se može koristiti i oralno.
Mandarine imaju smirujući utjecaj na živčani sustav te se preporučuju kod nervoze, stresa, a i ublažavanja alergijskih reakcija.
Mandarine za zimu
Važno je koru mandarine – ne bacati. Ako se radi o neprskanom plodu, oguljenu koricu nasjeckajte na komadiće te osušite u zaštićenom prostoru. Osušena kora mandarine može se tijekom dugih i oskudnih zimskih dana dodavati u kolače, kompote, čajeve ili u kupke za oporavak.
Kora mandarinu čuva od propadanja, tako da mjesecima možemo konzumirati mandarine za zdravlje i ljepotu. Ako su primjereno skladištene, mandarine mogu sačuvati svoju aromu i nutritivne tvari koje su savršene za očuvanje zdravlja, ali i za uspješan i brz oporavak ako nas zimske viroze i gripa ne zaobiđu.
Recepti
Džem od mandarina

Sastojci:
1 kg mandarina
1 kg šećera
Priprema:
Mandarine oguliti, koru prokuhati 5 minuta u vodi. Vruću koru staviti u hladnu vodu, držati u hladnoj vodi do sljedećeg dana (promijeniti vodu 4 – 5 puta). Mandarine raščetvoriti, odstraniti bijelu kožicu, pomiješati sa šećerom i ostaviti da stoji do sljedećeg dana. Sljedeći dan koru od mandarina osušiti, odstraniti bijelu kožicu i narezati na sitne rezance. Kuhati koru, mandarine ( sa šećerom u kojem su stajale) i 2 dcl vode na laganoj vatri sve dok se šećer ne otopi, a zatim kuhati na jakoj vatri dok se džem ne zgusne. Sipati u tegle.
 
Mandarine u karamelu (desert)
Sastojci:
1 kg mandarina
10 žlica šećera
1 dl vode
Opis:
Zagrijte pećnicu na 250°C. Očistite mandarine, a tri ostavite po strani. Skinite im bijelu kožicu i koštice s vrškom noža. Izrežite ih horizontalno, stavite u tepsiju i posipajte s dvije žlice šećera. Pecite 10-tak minuta.
Za karamel:
Prepolovite preostale tri mandarine i iscijedite iz njih sok. Izvadite mandarine iz pećnice. U tavu stavite šećer i dvije žlice vode i na laganoj vatri miješajte 10-tak minuta dok šećer na dobije svjetlo smeđu boju. U maloj posudi na 2 minute zagrijte sok naranče, pa dodajte karamel i zamiješajte.
Zapečene mandarine posložite na tanjure i prelijte karamelom. Ostavite jelo neka se ohladi 5 minuta, te potom servirajte.
Citrus cocktail
Sastojci:
2 naranče
2 mandarine
½ limuna
grančica svježe mente
Oguljenim narančama i mandarinama uklonite koštice i iscijedite ih u sokovniku, sa svježom mentom.
Ako nemate svježu mentu, sok možete razrijediti s 50 ml Čaja od mente Podravka, koji ste prethodno ohladili, a priprema se tako da se u 50 ml vrele vode uroni jedna filter vrećica čaja od mente.
Napomena: djeci i starijim osobama uvijek planirajte napitak od pola količine soka i isto toliko vode. U svježim mandarinama i soku od mandarina može se nesmetano uživati bez straha od povećanja tjelesne mase, a uz jamstvo unosa obilja dragocjenih nutritivnih tvari.
Dakle, slobodno navalite na ovo izvrsno voće kojeg u Hrvatskoj tijekom zime uvijek ima i više nego dovoljno, a mandarine koje se uzgajaju u dolini Neretve rastu u optimalnoj klimi i plodnom tlu koji su izvrstan preduvjet za njihov sjajan okus.

Katarina Jelić

1 коментар: